Chov

puppies

Výber šteniatka

Výberom šteniatka z našej CHS v nás získate nie len chovateľský servis,ale aj poradenstvo a pomoc aj o polnoci.

  • Pri výbere budúcich majiteľov našich šteniatok je pre nás dôležité mať možnosť spoznať sa popredu aby sme mali predstavu do akého domova šteniatko pôjde, aké máte predstavy o živote so šteniatkom, čomu by ste sa s ním chceli venovať a Vy aby ste vedeli v akých podmienkach žijú naši psí parťáci a akú máme predstavu a prístup k chovu.
  • Šteniatka pôjdu do nových domovov od 10teho týždňa veku spolu s výbavičkou, zmluvou, PET pasom, preukazom pôvodu (ak bude už vydaný), BAER testami a našim know-how e-bookom.
  • Majitelia šteniatka sa môžu na nás obrátiť kedykoľvek s akoukoľvek otázkou či problémom.
  • Čo sa týka poradovníka, ten nerobíme, vedieme si len zoznam vážnych záujemcov a počkáme s výberom do vhodného veku, keď sa ukážu povahové črty šteniatka. S budúcimi majiteľmi našich šteniatok sme počas celej doby v kontakte.
  • Šteniatko z našej chovateľskej stanice pôjde záujemcom, ktorí budú s nami chcieť ostať v kontakte. Dôležité pre nás je aby šteniatko dostalo svoj milujúci domov a spokojný psí život.
  • Nakoľko je našou víziou chov dalmatínov po pracovne a športovo vedených rodičoch, uprednostníme záujemcov so záujmom o aktívnu budúcnosť so psím parťákom plnou psích športov. Budeme veľmi radi ak sa budeme stretávať niekde na pretekoch alebo skúškach.

Základné informácie o plemene dalmatínsky pes

Dalmatínsky pes patrí do FCI 6. skupina duriče, farbiare a príbuzné plemená, 3. sekcia príbuzné plemená bez skúšky. Štandard plemena možno nájsť na oficálnej stránke Klubu chovateľov dalmatínskych psov https://dalmatinklub.sk/chov/standard/. Ak chcete vedieť viac o dalmatínoch, aký je každodenný život s nimi, ich históriu, genetické preddispozície, ich využitie, ako sa s nimi trénuje, akí sú povahovo, alebo Vás len zaujímajú tí naši fľakáči, neváhajte nás kontaktovať! Radi Vám venujeme náš čas a priblížime toto úžasné plemeno.

puppies
puppies

Čo pred kúpou dalmatína treba zvážiť?

  • Pred kúpou dalmatínca by sme chceli zdôrazniť, že dalmatín je priateľský a intelgentný pes s veľkým množstvom energie, ktorú potrebuje správne vybiť. Veľakrát len prechádzka nestačí, dalmatína treba unaviť aj psychicky a práve preto nie je vhodný pre každého. Kúpu dalmatína je treba starostlivo zvážiť nakoľko dalmatín s nedostatočne vybitou energiou sa môže stať deštruktívny.
  • Dalmatín je typický celoročným pĺznutím, sú len obdobia kedy pĺzne viac a kedy menej. Takže ak ste poriadkumilovní, zvážte príchod fľakatého kamaráta do Vašej domácnosti. Nakoľko dalmatín miluje prítomnosť svojho človeka nie je to pes vhodný na dvor. V zime tam ani byť nemôže, preto sa pripravte na domácnosť plnú chlpov. Nie je to však ale problém, ktorý by vysávač a antistatická metla nevyriešili. Pripravte sa aj na kúpu sušičky na prádlo (ak ju ešte nemáte), bude sa Vám hodiť.
  • Treba si uvedomiť, že dalmatín aj keď na to nevyzerá je dosť silný a mrštný pes, preto treba začať s výchovou a tréningom už od útleho veku.
  • Dalmatín je najväčší pes spomedzi stredných plemien psov a je vhodný aj k deťom (ja sama som od 2 rokov vyrastala s dalmatínom), len pri menších deťoch je treba dať pozor aby ich nezhodil, dalmatín si veľakrát nie je vedomý svojej sily.
  • U dalmatínov sa vyskytuje genetická predispozícia na tvorbu močových kameňov, ktorá sa dá ovplyvniť správnym výberom stravy.

Ak viete dalmatínovi zabezpečiť správne vybitie energie a zmierite sa aj s chlpami v nedeľnej polievke, je to správny a stále pozitívne naladený parťák pre Vás!

Pes alebo sučka?

Pri výbere svojho šteniatka treba zvážiť aj pohlavie. Je zvykom, že sučky bývajú zadané ešte mesiace pred samotným krytím. Prečo to tak je? Ľudia často argumentujú tým, že sučka je menšia, poslušnejšia a prítulnejšia.

Z našich skúseností však môžeme povedať, že život so psom je jednoduchší ako so sučkou. Keď prejde u šteniatka psa obdobie puberty, jediné dve nevýhody mať psa je značkovanie stĺpov, stromov a pod. a obdobie hárania sučiek naokolo, kedy môžu so psom hádzať hormóny. Pes môže v tomto období kňučať, odmietať potravu alebo aj utekať mimo domova. Tento problém sa dá ale odstrániť, pokiaľ sa nejedná o chovného samca, kastráciou. Čo sa týka samotného značkovania, to sa dá veľmi ľahko správnym vedením a tréningom eliminovať.

U sučiek sa môže stať, že počas hárania budú často unavené, bez nálady, počas hárania prestanú poslúchať a môžu aj utekať. Zvyčajne u sučiek 2 mesiace po háraní (v období, kedy by sa jej narodili šteniatka) môže u sučky nastať tzv. falošná gravidita. Sučka obvykle nechce chodiť na dlhšie prechádzky, zhromažďuje si hračky do pelecha, môže sa jej tvoriť laktát, kedy napríklad nie je vhodné hladkanie po bruchu, ktoré sučku stimuluje a podporuje v ďalšej tvorbe laktátu. U sučky ktorá máva falošnú graviditu, hrozia aj zápaly maternice, pyometra, zápaly mliečnych žliaz a pod.

Z tohto dôvodu, ak si budete vyberať šteniatko na psí šport kde vyžadujete po psíkovi istý typ pravidelného tréningu, je vhodné zvážiť výber pohlavia, nakoľko Vám nekastrovaná sučka môže na niekoľko týždňov vypadnúť z tréningu.

puppies
puppies

Zdravie

Oba naše psy a aj kocúr podstupujú pravidelné preventívne vyšetrenia. Sú zdravotne testovaní na geneticky predispozičné choroby a podstúpili aj nadštandardné vyšetrenia na rôznych klinikách. Keďže sa s nimi venujeme rôznym športom, ich zdravie, kondíciu a vitalitu nezanedbávame. Nakoľko nám ide o blaho našich psov a potomkov našich psov, snažíme sa dôsledne vybrať jedincov do nášho budúceho chovu.

Možné choroby dalmatína

  • Dalmatín je všeobecne zdravé plemeno, ale nevylučuje sa náchylnosť k niektorým chorobám.
  • Dalmatín má špecifické dietetické požiadavky. Je to preto, lebo u dalmatínov je narušený metabolizmus kyseliny močovej kvôli genetickej poruche metabolizmu. Z toho dôvodu sa môžu u dalmatínov tvoriť močové kamene.
  • Ďalej u dalmatínov treba vziať do úvahy, že môžu mať dedičnú hluchotu. Avšak šteniatko z chovateľskej stanice je ešte pred odchodom do nového domova testované BAER testami, takže nový majiteľ vie aký sluch šteniatko má. Vo vrhu sa môžu vyskytnúť BAER +/+ (plne počujúce), BAER +/- (počujúce na jedno ucho), BAER -/- (nepočujúce) šteniatko. Jednostranne alebo obojstranne nepočujúce šteniatko je vylúčené z ďalšieho chovu. Aj nepočujúce šteniatko je však stále plnohodnotný dalmatín a parťák s ktorým sa dá pracovať. Komunikácia s takýmto psíkom však prebieha formou posunkovej reči.
  • Dalmatín tiež býva náchylný aj na rôzne kožné problémy, alergie, kvasinky a pod.
  • Tak ako u ostatných plemien, sa môžeme stretnúť u dalmatínov aj s dyspláziou kĺbov, preto sa rodičom robia RTG testy.